Sosyal Sorumluluk

Kurumsal / Sosyal Sorumluluk / Kadooğlu’ndan Eğitime Katkı / Pusula

Kadooğlu’ndan Eğitime Katkı / Pusula

26.03.2014

Gaziantep Valiliği Atatürk Salonu’ndaki törene Vali Erdal Ata, Şehitkâmil Kaymakamı Mehmet Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Kadooğlu Şirketler Grubu Onursal Başkanı Cemal Kadooğlu, Kadooğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu katıldı.

 

“EĞİTİME, MİLLİ SAVUNMADAN FAZLA PAY AYRILIYOR”

Gaziantep Valisi Ata, yeni bir okul protokolü imzalamak için bir araya gelmekten mutlu olduğunu söyledi. Hayırseverlerin eğitime yardım kampanyasının 2011 yılı Aralık ayında başladığını anımsatan Vali Ata şöyle konuştu: “İlimizin değerli iş adamlarından Cemal Kadooğlu’da daha önce yapmış olduğumuz görüşmelerde ‘Sayın Valim, kendi ilçemizde bir okul ve cami yaptırıyoruz. Bunlar bittikten sonra 2014 yılı içinde okul yapacağım’ demişti. Bugün o protokolü imzalamak için bir araya geldik. 33 derslikli güzel bir okul yaptıracaklar, kendilerine çok teşekkür ediyorum. Her ortamda dile getirmeye çalışıyoruz, İlimizin olduğu gibi ülkemizin de en önemli sorunu eğitim. Eğitim sorununu çözmek için devletimiz elinden gelen gayreti gösteriyor. Son yıllarda eğitime ayrılan pay milli savunmaya ayrılan paydan daha fazla. Genç bir nüfusa sahibiz. İlköğretim ve orta öğretimde okuyan16-17 milyon öğrencimiz var. Üniversite öğrencileri de eklenirse neredeyse nüfusumuzun üçte biri öğrencilerden oluşmakta. Bu gençlerimize ve çocuklarımıza ne kadar iyi bir eğitim verir ne kadar iyi yetiştirirsek yarınlara da o derece güvenli bakma şansını sahip olabiliriz. Sadece Devletin eğitime ayırdığı kaynaklarla değil mahalli imkânlarla, hayırsever kişi ve kuruluşların katkılarıyla eğitimle ilgili sorunları çözmek için çaba sarf ediyoruz. Gaziantep’te şu anda 520 bin civarında öğrencimiz var. Sıralama yapılınca Türkiye’deki 40’a yakın ilin nüfusundan daha fazla öğrenciye sahibiz. Son yıllarda eğitime ciddi yatırımlar yapılmış olmasına rağmen hala okullarımızda derslik açıkları var. Okulların yenilenmesine modernleşmesine yeni okular yapılmasına ihtiyaç var.”

 

“EĞİTİMİN GERİ KALDIĞININ FARKINA VARDIK”

Kadooğlu Şirketler Grubu Onursal Başkanı Cemal Kadooğlu, eğitime herkesin destek vermesi gerektiğini belirterek, Gaziantep’in sanayisi ve ticaretiyle marka şehir olmuş bir kent olduğunu söyledi. Kentimizin eğitimde geri kaldığının farkına vardıklarını ifade eden Kadooğlu sözlerine şöyle devam etti: “İşadamı olarak Sayın Valimizin katkısıyla hep beraber el ele verdik. Bu eğitimi inşallah en kısa zamanda aynen Gaziantep’in sanayisi gibi markası gibi eğitimi de marka yapmak istiyoruz. Biz elimizden gelen çabayı sarf edeceği z. Benim doğum yerim Cizre’dir. Gaziantep’te ikinci okulu yapıyoruz. İnşallah ileride bir okul daha yine yapacağız. Eğitim konusu önemli bir konu bu memleket için. Biz Gaziantep’te yaşıyoruz. Gaziantep için her şeyi yapmaya hazırız.”

Törende daha sonra Gaziantep Valisi Ata ile Kadooğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kadooğlu arasında 33 derslikli okul protokolü imzalandı.